פורום מוסדות התרבות לנתניהו: אשר הצטרפות ישראל להסכם התרבות עם האיחוד האירופי

תוכנית “קריאייטיב יורופ” מאפשרת להתמודד על מענקים בסך 1.46 מיליארד אירו, אך מחריגה יוצרים ומוסדות מן הגדה המערבית, מזרח ירושלים ורמת הגולן

יאיר אשכנזי, 31.1.2017, הארץ


פורום מוסדות התרבות והאמנות, המאגד כ–96 גופי תרבות בישראל, פנה אתמול (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שיפעל לאישור הצטרפותה של ישראל לתוכנית “קריאייטיב יורופ”, שמציעה שיתופי פעולה בתחומי התרבות והמדיה בין מדינות האיחוד האירופי לבין מדינות שלא חברות בו. התוכנית, שהצטרפות ישראל אליה הוסרה בתחילת השבוע מסדר היום בישיבת הממשלה, מאפשרת ליוצרים ולמוסדות להתמודד על מענקים בסך 1.46 מיליארד אירו לשנים 2014–2020. את המענקים תתן קרן של האיחוד האירופי והם יתבטאו בין השאר במיזמים משותפים לתיאטראות, ללהקות מחול ולהפקה משותפת של סרטי קולנוע וסדרות טלוויזיה.

ביום ראשון האחרון עמדה הממשלה לאשר בישיבתה את חתימת ישראל על ההסכם עם האיחוד האירופי, ובו סעיף שימנע ממוסדות תרבות בגדה המערבית, במזרח ירושלים וברמת הגולן לקבל את המענקים. סעיף זה דומה לסעיף המופיע בהסכם “הורייזן 2020″ שנחתם עם האיחוד ב–2014 ונגע לשיתופי פעולה בתחומי המחקר והפיתוח. ברק רביד דיווח ב”הארץ” על המהלך המתוכנן וציין כי במסמך שהועבר לשרים לקראת ישיבת הממשלה נכתב כי ישראל תצרף להסכם מכתב הסתייגות שלפיו היא תשמור על עמדתה העקרונית בסוגיית ההתנחלויות כדי לאפשר את השתתפותה בתוכנית, למרות הפערים בינה לבין האיחוד בנושא. בהצעת ההחלטה נכתב כי שרת התרבות מירי רגב תומכת במהלך, שמשמעותו הסכמה מעשית של ממשלת ישראל לחרם אירופי על ההתנחלויות. לאחר הפרסום נודע כי רגב שינתה את עמדתה ביחס להצטרפות להסכם והנושא הוסר מסדר היום בישיבת הממשלה. “כל הסכם בינלאומי עם ישראל חייב לכלול את יהודה ושומרון”, אמרה רגב.

במכתבו לנתניהו מדגיש יאיר ורדי, מנכ”ל מרכז סוזן דלל ויו”ר פורום מוסדות התרבות והאמנות, כי נוכחותה של ישראל בכל ועדה ומסגרת בינלאומית היא התשובה הטובה ביותר לדה־לגיטימציה שממנה סובלת ישראל. “‘קריאייטיב יורופ’ אמורה לאפשר ליוצרים, אמנים וגופי תרבות ומדיה ליזום פרויקטים משותפים, לחשוף את התרבות הישראלית בפני מיליונים רבים בעולם ולספק פרנסה לאמנים רבים”, הוסיף ורדי במכתב שהגיע לידי “הארץ”. “אנו פונים אליך בשם מאות מוסדות וגופי התרבות הנתמכים בישראל בתחומים השונים ובשם אלפי יוצרים ואמנים בבקשה לאשר את הצטרפות ישראל להסכם חשוב זה”.

ורדי הוסיף כי עובדי חמשת המשרדים — ראש הממשלה, החוץ, התרבות, האוצר והכלכלה — עמלו במשך ארבע שנים כדי לאפשר את החתימה על ההסכם, מהלך שיתרום לחיזוק מעמדה של ישראל בעולם. “הצטרפות ישראל להסכם זה עם מדינות האיחוד האירופי היא בעלת חשיבות רבה לעולם התרבות והמדיה, ויותר מכך לישראל שהתרבות היא שגרירתה הטוב ביותר”, כתב. פנייה דומה העביר הפורום גם לשרת התרבות מירי רגב.

מלשכת ראש הממשלה טרם התקבלה תגובה לפניית “הארץ”.