מנדלבליט לרגב: הימנעי מאמירות ללא סמכות ביחס לפיקוח על תכנים אמנותיים

על רקע איומי שלילת התמיכה מפסטיבל ישראל, גיבה היועמ”ש את המשנה דינה זילבר, שטענה כי שלילת תמיכה ממופעים משפיעה לרעה על התרבות הישראלית

יאיר אשכנזי, 4.6.2017, הארץ


פורום מוסדות התרבות והאמנות, המאגד כ–96 גופי תרבות בישראל, פנה אתמול (שני) לראש הממשלה בנימין נתניהו בדרישה שיפעל לאישור הצטרפותה של ישראל לתוכנית “קריאייטיב יורופ”, שמציעה

המשנה ליועץ המשפטי לממשלה, עו”ד דינה זילבר, התעמתה הבוקר (ראשון) עם שרת התרבות והספורט מירי רגב בין בכירים במשרדי המשפטים והתרבות. הוויכוח בין השתיים עסק במהלכים שהשרה מבקשת לקדם בסוגיות “חופש המימון” והתניית תמיכת משרדה בתכנים אמנותיים, בין השאר על רקע איומה שלא לתמוך במופעי העירום בפסטיבל ישראל. בכמה חוות דעת שהעבירה בתגובה לפניות האגודה לזכויות האזרח, הבהירה זילבר כי לאיומי שלילת התמיכה של רגב יש אפקט מצנן על עולם התרבות הישראלי, ושעל השרה להבחין בין הבעת עמדתה האישית לבין אמירות שהיא משמיעה כביכול מתוקף סמכויותיה המיניסטריאליות.

אתר “וואלה!” דיווח כי בפגישה שנערכה הבוקר בנוכחות היועץ המשפטי לממשלה אביחי מנדלבליט ביקשה זילבר מהאחרון שימנע מרגב להתבטא בסוגיית חופש המימון ודרשה מהשרה שתחדל לשלוח בקשות לבחינת מימון ציבורי למוסדות תרבות בשל התוכן המוצג בהם. לפי הדיווח, בין השתיים פרץ ויכוח שעלה לטונים גבוהים ובו אמרה רגב כי אף שהמצב המשפטי לא מאפשר לה לאכוף את העניין, “אם אני מתנגדת להאדרת מחבלים אני אגיד את זה”. עוד דווח כי רגב אמרה שתילחם על חופש הביטוי שלה וכי “איש לא ימנע ממני לומר אמירות ערכיות ציבוריות. אמשיך לומר את מה שיש לי”.

בהמשך לבקשת זילבר, דווח כי מנדלבליט הזהיר מפני אמירות הנשמעות ללא סמכות ביחס לפיקוח על תכנים אמנותיים ואינן מעוגנות בחוק, שכן עשויות להשתמע מהן הנחיות שייצרו אפקט מצנן. “ככל שיצאו, נבהיר ציבורית שזה בחוסר סמכות”, הוסיף.

בחוות דעת שהעבירה זילבר בחודש שעבר, בתגובה לפניית האגודה לזכויות האזרח שעסקה בבקשות רגב מרשויות מקומיות לבחון אירועים מסוימים שנערכים בשטחן, היא הדגישה כי אף ששרת התרבות זכאית להתבטא ולהביע עמדותיה כחלק מהשיח הציבורי הלגיטימי, “נדרשת זהירות ותשומת לב באבחנה בין הבעת עמדה אישית או ציבורית כנבחרת ציבור לבין יצירת מצג מטעה לפיו פניות השרה נאמרות ‘בתפקיד’ ולכאורה מתוקף סמכותה”.

רגב מסרה בתגובה כי “אמשיך להביע את עמדתי הערכית בסוגיות אלה בכל הזדמנות ומעל כל במה”. מלשכתה עוד נמסר כי “כספי הציבור לא צריכים לשמש מקור תקציבי למימון פעולות החותרות נגד המדינה ופוגעות בערכיה ולכן השרה מבקשת מהיועץ המשפטי להעמיד לה את הכלים הדרושים לממש את אחריותה כשרת התרבות. היא הודתה ליועץ המשפטי על קיום הדיון ועל הדיונים בחודש הקרוב למיצוי ההיבטים המשפטים של סוגיה זו”.