פורום מוסדות התרבות: בחרם על פרס א.מ.ת, נתניהו נותן יד להסתה

הפורום, המאגד 96 מוסדות תרבות, קראו לרה”מ לחזור בו מהחלטתו ולהגיע לטקס הפרס באוקטובר עקב זכייתו של הבמאי והשחקן עודד קוטלר. קוטלר התבטא בעבר בבוטות נגד הממשלה ומצביעיה

יאיר אשכנזי, 14.6.2017, הארץ


פורום מוסדות התרבות והאמנות בישראל, המאגד 96 גופי תרבות מתחומים שונים, גינה אתמול (שלישי) את החלטתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו להחרים את טקס חלוקת פרסי א.מ.ת, שיוענקו באוקטובר הקרוב בחסות משרדו, בשל הענקת הפרס לשחקן והבמאי עודד קוטלר. הפורום קרא לנתניהו לחזור בו ומסר כי “בהחלטתו נותן ראש הממשלה את ידו לגל ההסתה ששוטף את ישראל”.

שלשום פורסם כי נתניהו הודיע ליועצת המשפטית של משרד ראש הממשלה, עו”ד שלומית ברנע פרגו, המשמשת גם חברת ועדת פרס א.מ.ת, כי לא יגיע לטקס. לפי מקור בסביבת רה”מ, הסיבה היא “נאום הבהמות” שנשא קוטלר לפני כשנתיים בעקבות מינויה של מירי רגב למשרד התרבות. בנאום אמר אז קוטלר: “תארי לך, רגב, את עולמנו שוקט, ללא ספר, ללא מוזיקה, ללא פואמה, עולם שאין מפריע בו, אין מפריע ללאום לחגוג 30 מנדטים שאחריהם צועד עדר של בהמות מלחכות קש וגבב”. למחרת הוא התנצל על הדברים בראיון לגלי צה”ל ואמר כי “לא כיוונתי את זה לליכודניקים, אלא לעם כולו — לצרכני התרבות. אני חוזר בי מכל כוונה לפגוע במישהו ממצביעי הימין”.

בגילוי הדעת שפירסם אתמול פורום מוסדות התרבות הודגש כי “ראש הממשלה הוא ראש הממשלה של כל אזרחי המדינה, גם של אלה שלא הצביעו עבורו ושדעתם שונה משלו כמעט בכל נושא אפשרי. הזכות לחופש הביטוי, שאותה הוא נושא עמו לכל מקום בארץ ובחו”ל, ומתבטא בשלל נושאים שאינם מקובלים על חלק גדול של העם החי בישראל, מוקנית גם לכל אזרח אחר במדינה גם אם אינו ראש ממשלה”.

הפורום הדגיש בפנייתו כי חובתו של ראש הממשלה להתנהג בכבוד הראוי לכל אדם, גם אם הוא מחזיק בדעות שונות משלו. “בהחלטתו להחרים את הטקס נותן ראש הממשלה את ידו לגל ההסתה ששוטף את ישראל לאחרונה, נגד כל מי שדעתו שונה, ונותן רוח גבית לגל העכור שמנסה לפגוע בחופש הביטוי והמחשבה בישראל”, הוסיף, “הפורום רואה בצער ובחומרה את החרמת הטקס על ידי ראש הממשלה וקורא לו לשנות את החלטתו, להגיע לטקס ולהעניק את הפרס לקוטלר, אשר זכויות רבות לו בתחום התרבות בישראל”. בתגובה לפרסום החלטת נתניהו מסר קוטלר, שיזכה במענק בסך 100 אלף דולר, ל”הארץ” כי הוא מכבד את דעתו ואת החלטתו של ראש הממשלה.

לצד קוטלר יזכה השנה בפרס א.מ.ת בתחום התרבות והאמנות גם הבמאי יבגני אריה, מייסדו ומנהלו האמנותי של תיאטרון גשר. בתחום מדעי הרוח יוענק הפרס לפרופ’ דוד הד ובתחום מדעי החיים לפרופ’ זליג אשחר ופרופ’ אלכסנדר לויצקי על פועלם בחקר מחלת הסרטן. פרופ’ יעקב זיו יקבל את הפרס בתחום הנדסת מחשבים ואלקטרוניקה ופרופ’ אסף רזין בתחום הכלכלה.

מלשכת ראש הממשלה לא נמסרה תגובה.