מפגש חירום בנושא חופש הביטוי

פורום מוסדות התרבות הודיע היום (רביעי) כי יקיים ביום ראשון הקרוב מפגש חירום (בשעה 17:00, במחסן 2 בנמל יפו), בעקבות החלטתו של שר החינוך נפתלי בנט להסיר את הצגת “הזמן המקביל” מסל תרבות והצהרתה של שרת התרבות והספורט מירי רגב לפיה תשלול תמיכה מתיאטרון אלמינא בניהולו של נורמן עיסא אם לא יחזור בו מסירובו להופיע בבקעת הירדן. “אנו קוראים לכל האמנים, היוצרים, האיגודים, המוסדות וגופי התרבות להגיע לכנס על מנת להשמיע את קולם”, נכתב בהודעת הפורום.

פורום מוסדות התרבות והאמנות כולל את המוסדות בכל תחומי התרבות- מוזיאונים, מחול, תיאטרון, מוזיקה, אופרה פסטיבלים וסופרים. חבר הפורום, איתמר גורביץ’, אמר ל”הארץ” כי הפורום החליט שלא להגיב באופן נקודתי לכל אחד מהמקרים האחרונים של הגבלת יוצרים, בהם גם הסרת החסות של משרד התרבות מהמופע של ארקדי זיידס, “ארכיון”. יש הרבה מאוד אי שקט בשטח”, הדגיש, “צריך להתייחס לעצם העניין: גישת השרה לתרבות בכלל ולנושא סתימת הפיות בפרט”.

כינוס החירום של פורום מוסדות התרבות בשיתוף עם האמנים הוא נדיר. הפעם האחרונה שבה נערך כינוס שכזה היתה בפברואר 2014, כאשר הארגונים התאגדו והחלו לפעול למען העלאת תקציב התרבות לאחוז אחד מתקציב המדינה. כינוסים דומים שאירעו ב-2007 וב-2003 נגעו אף הם בנושאים כלכליים ולא תוכניים-אמנותיים ועסקו בדרישות שלא לקצץ בתקציבי התרבות. גורביץ’, המשמש גם מנכ”ל עמותת פרס התיאטרון, אמר כי השתתפותה של רגב בטקס חלוקת הפרס שיתקיים ביום שישי הבא, הכוללת נאום והגשת פרס באחת הקטגוריות, תתקיים כמתוכנן.

“אני שמחה שפורום מוסדות התרבות נכנס לתמונה”, אומרת הבמאית אופירה הניג ל”הארץ” לקראת המפגש, “עד עכשיו זה היה קול של מיעוט בציבור שנאבק מול ראש עיר אחד ושני שרים שפועלים נגד החוק, או משתמשים באיומים ובסחיטה. לפני כמה חודשים פנו נציגי המשפחות השכולות לראש העיר יהב וביקשו להוריד את ההצגה באל־מידאן. ראש העיר ענה להם אז שהוא אינו קומיסר של תרבות ואיננו יכול לבצע זאת גם אם התוכן אינו ראוי בעיניו. מאז נכנסו לתמונה כוחות מתלהמים בעלי אינטרס פוליטי ופעלו במניפולציה. יהב שמוכר את העיר שלו כמקום של דו־קיום, נסוג ותיבת פנדורה נפתחה, מול עוד אמנים”. לדברי הניג, “צריך לפעול מול הפשיזם הזה בכל הכלים החוקיים שעומדים לרשותנו. האמנים צריכים לדעת שהחוק לצדם, אסור להם לפחד. מבחינתי בנט, רגב ויהב יכולים לתבוע אותי. יש בהם סממנים פשיסטיים. אמת דיברתי”.

שר החינוך בנט אמר אתמול כי יזמן את יו”ר ועדת הרפרטואר בתחום התיאטרון בסל תרבות, ד”ר בלהה בלום, לבירור בעניין “הזמן המקביל”. חבר בוועדת הרפרטואר העריך היום כי בשבוע הבא יקיימו חברי הוועדה פגישה לא רשמית ויחליטו כיצד לפעול. לדבריו, רוב החברים עדיין מהססים אם להגיש את התפטרותם בעקבות המהלך של בנט ומחכים להחלטה קולקטיבית בשבוע הבא. “כרגע קשה לי מאוד להאמין שזה ייגמר מבלי שלפחות חלק מהחברים, ובתוכם גם בלהה, יגישו את התפטרותם”, הוסיף.

בתוך כך, האגודה לזכויות האזרח שלחה היום מכתבים לשרים בנט ורגב במחאה על ההצהרות והמהלכים שנקטו ביומיים האחרונים. “אין ספק כי הניסיונות שלך להפעיל לחץ על הוועדה היו פסולים בתכלית”, כתבה האגודה לבנט ודרשה ממנו לחזור בו מהחלטתו להסיר את ההצגה, “בתחילה הודעת שתשתתף באופן אישי בישיבת הוועדה, ולאחר מכן הכרזת כי אם הוועדה לא תקבל את ההחלטה הנכונה בעיניך, אתה תחליט במקומה. החלטתך להתעלם מהחלטתה של ועדה מקצועית־אמנותית ולהישען על בסיס עובדתי נטול בסיס, שאין קשר בינו לבין תוכנו של המחזה, פסולה מכל וכל. יש בה כדי לפגוע בחופש הביטוי בכלל ובחופש הביטוי האמנותי בפרט. יש בה אף כדי לקעקע את מעמדם של החברים בוועדות המקצועיות של משרד החינוך”.

במכתב לבנט, שעליו חתום עו”ד דן יקיר, היועץ המשפטי של האגודה, צוין עוד כי “מערכת חינוך ראויה לשמה אמורה לאתגר את תלמידיה לדון בשאלות רגישות ושנויות במחלוקת. תלמידים בכיתות י”א־י”ב, להם מיועדת ההצגה בסל תרבות, מסוגלים להתמודד עם המורכבות שמעלה ההצגה. היא יכולה להוות מצע לדיון נוקב בשלל הסוגיות שההצגה מעלה – לרבות במעשהו הנפשע של מי שחיבר את הסיפור עליו מבוסס המחזה. תפקידך כשר החינוך הוא לדאוג שמערכת החינוך תחנך את התלמידים לגישה ביקורתית, פלורליסטית ומאתגרת מוסכמות. החלטתך זו משדרת מסר הפוך לחלוטין”.

במכתב ששלחה האגודה לשרת התרבות רגב בעניין איומי שלילת התמיכה מתיאטרון אלמינא הודגש כי סירובו של נורמן עיסא להופיע מחוץ לתחומי הקו הירוק הוא עניין שבינו לבין מעסיקו תיאטרון חיפה. עוד קראה האגודה לרגב לשוב בה מדבריה. “אין בסיס לטענה כאילו מי שמצפונו איננו מאפשר לו להופיע בהתנחלויות בגדה המערבית איננו מחויב כביכול לדו קיום”, כתבה, “בכל מקרה אין להחלטתו זו של נורמן עיסא כל קשר לפעילותו בתיאטרון אלמינא. למרות התפקיד מרכזי שממלא נורמן עיסא בתיאטרון, שלילת המימון מן העמותה כמוה כענישה קולקטיבית בשל מעשים שאינם קשורים לעמותה ואינם בשליטתה. גם אם בסופו של דבר לא ימומש האיום והתמיכה תועבר לתיאטרון אלמינא כפי שמחייב הדין, עדיין יש להצהרה מעין זו אפקט שלילי מצנן, שעלול להרתיע אמנים מלבטא בחופשיות את דעותיהם, מלנהוג לפי אמונתם ומצפונם ומליצור אמנות ביקורתית, שאיננה מתיישרת עם הקונצנזוס ועם עמדות הממסד. אין סכנה גדולה מזו לחופש הביטוי בכלל ולחופש הביטוי האמנותי בפרט, ומן הראוי ששרת התרבות לא רק שלא תאיים עליו אלא שתגן עליו בנחרצות ובתקיפות”.


מתוך כתבתו של יאיר אשכנזי באתר “הארץ”, 10.6.2015