חשיכה ירדה על עולם התרבות והאמנות בישראל

נסגרו שעריהם של כל מוסדות התרבות בישראל בפני הציבור הרחב, הוחשכו האולמות – השלטר ירד! בעקבות ההגבלות שהוציא משרד הבריאות בוטלו כל ההופעות, החזרות של הפקות חדשות, ננעלו שעריהם של המוזיאונים כולל סכנת ביטול על פסטיבלים ובהם פסטיבל ישראל שאמור להתקיים ביוני.
מגפת הקורונה הטביעה את חותמה על הפעילות התרבותית ברחבי העולם, ולאור זאת בוטלו פסטיבלים במדינות רבות, בוטלו סיורים רבים להקות מחול, תזמורות ותיאטרונים.
נזק עצום נגרם למוסדות התרבות שאת היקפו קשה בשלב זה להעריך. נציגי פורום מוסדות תרבות נפגשו ביום חמישי עם מנכ”ל משרד התרבות וצוות המשרד כדי לבחון כיצד ניתן למזער את הנזקים.
בעקבות הפגישה הוחלט על מספר צעדים: שנת 2020 לא תהיה שנת הערכה לתמיכה בגופי התרבות. הרשות לעסקים קטנים תסדיר שגם מלכ”רים יוכלו לפנות לקרן לעסקים קטנים ולקבל הלוואות גישור עם ערבות מדינה, המשרד יטפל בהקדמת חלוקת המקדמות. עשרות אלפי אמנים, יוצרים וספקים עזבו את מקומות העבודה ויושבים בבית. חלקם בחל”ת, חלקם לחופשות ורבים מאוד מקרב העצמאיים נשארים כרגע ללא פיצוי משום גורם.
פורום מוסדות תרבות פנה ליו”ר מרכז השלטון המקומי חיים ביבס בבקשה שהרשויות בכל הארץ יידחו למספר חודשים את תשלומי הארנונה המשולמים ע”י מוסדות התרבות.